Celem szkolenia jest przedstawienie wszystkich planowanych zmian VAT w 2025 r. z uwzględnieniem zasad przejściowych oraz analiza aktualnych problemów w rozliczaniu tego podatku.
-
VAT – aktualne problemy: Program szkolenia
-
Rozliczanie i dokumentowanie VAT przez prosumenta wprowadzającego energię elektryczną do sieci – czy trzeba wystawić fakturę VAT?
-
System kaucyjny dotyczący opakowań a rozliczenie VAT.
-
Odpowiedzialność za puste faktury wystawione przez pracownika – analiza wniosków wynikających z wyroku TSUE w sprawie C 442/22 i opinii Rzecznika Generalnego TSUE.
-
Moment odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez podatnika wykreślonego i następnie przywróconego do rejestru podatników VAT czynnych.
-
Czy można wystawić fakturę końcową kiedy całość należności jest objęta fakturami zaliczkowymi?
-
Planowane nowelizacje VAT od 2025 r.
-
Zmiana miejsca świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki transmitowanych lub udostępnianych wirtualnie świadczonych rzecz podatników (zdalne uczestnictwo).
-
Nowelizacja VAT w zakresie zwolnień z VAT podatników krajowych od 1.01.2025 r., którzy zamierzają wykonywać również czynności poza terytorium kraju (rejestracja, obowiązki ewidencyjne i sprawozdawcze).
-
Zmiana przepisów w zakresie działalności transgranicznej w kontekście zwolnienia z VAT podatników zagranicznych, którzy zamierzają wykonywać czynności na terytorium kraju; kogo dotyczy, warunki stosowania, sposób ewidencjonowania i deklarowania obrotu zwolnionego – od 1.01.2025 r.
-
Zmiany stawek VAT od 2025 r. w tym w zakresie dostaw dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.
-
Zmiany w zakresie mechanizmu podzielonej płatności – kogo dotyczą.
-
Wprowadzenie przepisów przejściowych w zakresie stosowania stawki 8% na wyroby medyczne.
-
Projektowane zmiany w zakresie zwolnień z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej – nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych (od 1 stycznia 2025 r.) – kto utraci prawo do zwolnienia?
-
Projektowane zmiany w zakresie integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.
-
Krajowy System E-Faktur – aktualny stan prawny i planowane rozwiązania
-
Propozycja etapowego wejście w życie obowiązkowego KSeF:
-
1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,
-
1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.
-
Umożliwienie przesyłania załączników do faktur dla branż wystawiających faktury o złożonym zakresie danych,
-
Modyfikacja struktury logicznej e-faktury m.in. w zakresie zasad wskazywania terminu płatności.
-
Modyfikacja w zakresie identyfikacji poszczególnych członków jednostki samorządu terytorialnego oraz członków grupy VAT w systemie KSEF.
-
Harmonogram i propozycje działań w zakresie wdrożenia KSEF.
-
Pytania uczestników