Szkolimy od 1990 r.
Konsulting-Edukacja
JACYNO I MODZELEWSKI Sp. z o.o.
Szkolenia on-line
Szkolenia Prawo Pracy

Ordynacja podatkowa w praktyce

O szkoleniu

Cel szkolenia:

Ordynacja podatkowa - ustawa  regulująca polskie prawo podatkowe - materialne i postępowanie podatkowe. Zakres jej obowiązywania nie zawęża się jedynie do  ustaw podatkowych, obejmuje również np. ustawę  o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.  Ustawa ta stanowi duże wyzwanie dla pracowników administracji samorządowej, której zadaniem jest stosowanie prawa podatkowego w zakresie podatków i opłat lokalnych.

W trakcie szkolenia zostaną omówione zagadnienia wskazane w programie szkolenia w ujęciu praktycznym na konkretnych przykładach, z uwzględnieniem orzecznictwa sądowo-administracyjnego.

 

Program

 

1. Podstawowe zagadnienia, pojęcia, terminy uregulowane ustawą Ordynacja Podatkowa w tym:

a) Sposoby liczenia terminów i warunki uznania pisma za złożone w terminie, braki formalne pisma i wymogi stawiane przed organem podatkowym.

b) Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika – kiedy nie ma zastosowania?

c) Obowiązek podatkowy a zobowiązanie podatkowe – pojęcie i moment powstania.

d) Doręczenia w postępowaniu podatkowym – najczęstsze nieprawidłowości.

 

2. Postępowanie podatkowe

a) Wszczęcie postępowania z urzędu i na wniosek. Kiedy należy odmówić wszczęcia?

b) Dowody. Kiedy opinia biegłego jest niezbędna (omówienie orzecznictwa). Zastosowanie dowodów z innego postępowania. Wymóg swobodnej oceny dowodów – kiedy wiemy jak jest, a dowodów brak. Wnioski dowodowe strony – czy zawsze trzeba je uwzględniać?

c)  Zawieszenie postępowania podatkowego. Obligatoryjne i fakultatywne przesłanki uzasadniające zawieszenie postępowania podatkowego, procedura, podjęcie zawieszonego postępowania, skutki zawieszenia postępowania.

 

3. Rozstrzygnięcia organów podatkowych.

a) Decyzja. Elementy składowe decyzji. Skuteczność Art. 210 § 1a o.p. - wyjątek od zasady własnoręczności podpisu osoby upoważnionej. Związanie organu decyzją doręczoną a kiedy tylko wydaną. Czy każda omyłka jest oczywista i kiedy należy uzupełnić decyzję.

b) Postanowienia. Co to znaczy, że postanowienia dotyczą poszczególnych kwestii wynikających w toku postępowania podatkowego, lecz nie rozstrzygają o istocie sprawy?

 

5. Czynności organu I instancji po wpłynięciu odwołania.

a) Czynności materialno-techniczne i autokontrolne w postępowaniu międzyinstancyjnym

b) Wady popełniane przez organy w postępowaniu międzyinstancyjnym.

 

6. Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

a) ważny interes podatnika w regulacji ulg w spłacie zobowiązań podatkowych - omówienie orzecznictwa

b) klauzula generalna interesu publicznego w regulacji ulg w spłacie zobowiązań podatkowych - omówienie orzecznictwa

c) rozłożenie płatności podatku na raty i odroczenie terminu płatności podatkuomówienie orzecznictwa

d) o uznaniu administracyjnym słów kilka: co to oznacza, że organ może a nie musi.

 

7. Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia

Adresaci szkolenia

Adresaci:

Szkolenie adresowane jest do skarbników, głównych i samodzielnych księgowych i innych pracowników komórek finansowo - księgowych jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych, oraz innych osób odpowiedzialnych za rozliczanie podatku i opłat lokalnych.

Wykładowca

Białas Anna
Białas Anna

Radca prawny, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (mgr prawa), mediator gospodarczy. S pecjalista prawa pracy, kadr oraz prawa podatkowego. Posiada bogate doświadczenie praktyczne, zarówno na etapie doradztwa, jak też w postępowaniach... Czytaj dalej

Informacje dodatkowe

Szkolenie online realizujemy za pomocą platformy internetowej, do której uczestnicy będą się logować w dniu warsztatów. Po zalogowaniu do platformy, każdy z Państwa będzie miał dostęp do prezentacji online prowadzonej na żywo przez Trenera. Materiał szkoleniowy zostanie udostępniany Uczestnikom szkolenia mailowo na dzień przed datą szkolenia.Szkolenie zakończy się wydaniem imiennego certyfikatu.

Przygotowanie uczestników do szkolenia online:

  • szkolenie online odbywa się poprzez platformę internetową, link do konkretnej sesji szkoleniowej zostanie przesłany na adresy email uczestników przed zajęciami

  • szkolenie online odbywa się na komputerze uczestnika kursu, zatem wymagany jest komputer, tablet, smartfon z dostępem do internetu

  • szkolenie online wymaga stabilnego dostępu do internetu (najlepiej stałe łącze)

  • szkolenie online zaczyna się o wyznaczonej godzinie – uczestnicy szkolenia powinni być wtedy zalogowani do systemu i gotowi do transmisji

* Materiały autorskie objęte są prawami autorskimi, dlatego też firma UNIVERS Konsulting-Edukacja Jacyno i Modzelewski Sp. zo.o nie wyrażają zgody na ich powielanie, rozpowszechnianie oraz udostępnianie osobom nieuprawnionym. Nie wyrażamy również zgody na nagrywanie wykładu.

Uwaga: Prosimy nie mylić szkoleń realizowanych online z usługami typu e-learning. Szkolenia e-lerningowe polegają na udostępnieniu zainteresowanym odpłatnie materiałów szkoleniowych do samodzielnej nauki bez kontaktu z wykładowcą.

Lokalizacja na mapie

Chcesz wziąć udział w szkoleniu? Daj nam znać!
Zgłoś udział w szkoleniu
Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook