Szkolimy od 1990 r.
Konsulting-Edukacja
JACYNO I MODZELEWSKI Sp. z o.o.
Szkolenia stacjonarne
Szkolenia VAT

Aktualne problemy i nowelizacje VAT 2025 r.

O szkoleniu

Aktualne problemy i nowelizacje VAT 2025 r.: program

 

I. VAT – aktualne problemy

1.Rozliczanie i dokumentowanie VAT przez prosumenta wprowadzającego energię elektryczną do sieci – czy trzeba wystawić fakturę VAT?

2.System kaucyjny dotyczący opakowań a rozliczenie VAT.

3.Odpowiedzialność za puste faktury wystawione przez pracownika – analiza wniosków wynikających z wyroku TSUE w sprawie C 442/22 i opinii Rzecznika Generalnego TSUE.

4. Moment odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez podatnika wykreślonego i następnie przywróconego do rejestru podatników VAT czynnych.

5.Czy można wystawić fakturę końcową kiedy całość należności jest objęta fakturami zaliczkowymi?

 

II. Planowane nowelizacje VAT od 2025 r.

1. Zmiana miejsca świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki transmitowanych lub udostępnianych wirtualnie świadczonych rzecz podatników (zdalne uczestnictwo).

2. Nowelizacja VAT w zakresie zwolnień z VAT podatników krajowych od 1.01.2025 r., którzy zamierzają wykonywać również czynności poza terytorium kraju (rejestracja, obowiązki ewidencyjne i sprawozdawcze).

3. Zmiana przepisów w zakresie działalności transgranicznej w kontekście zwolnienia z VAT podatników zagranicznych, którzy zamierzają wykonywać czynności na terytorium kraju; kogo dotyczy, warunki stosowania, sposób ewidencjonowania i deklarowania obrotu zwolnionego – od 1.01.2025 r.

4. Zmiany stawek VAT od 2025 r. w tym w zakresie dostaw dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.

5. Zmiany w zakresie mechanizmu podzielonej płatności – kogo dotyczą.

6. Wprowadzenie przepisów przejściowych w zakresie stosowania stawki 8% na wyroby medyczne.

7. Projektowane zmiany w zakresie zwolnień z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej – nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych (od 1 stycznia 2025 r.) – kto utraci prawo do zwolnienia?

8. Projektowane zmiany w zakresie integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.

III. Krajowy System E-Faktur – aktualny stan prawny i planowane rozwiązania

1.Propozycja etapowego wejście w życie obowiązkowego KseF:

a) 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,

b) 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

2. Umożliwienie przesyłania załączników do faktur dla branż wystawiających faktury o złożonym zakresie danych,

3. Modyfikacja struktury logicznej e-faktury m.in. w zakresie zasad wskazywania terminu płatności.

4. Modyfikacja w zakresie identyfikacji poszczególnych członków jednostki samorządu terytorialnego oraz członków grupy VAT w systemie KSEF.

5.Harmonogram i propozycje działań w zakresie wdrożenia KSEF.

Adresaci szkolenia

Szkolenie adresowane jest do osób zajmujących się rozliczeniami podatku VAT : dyrektorów ds.ekonomicznych, księgowych, specjalistów, właścicieli i pracowników biur rachunkowych oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką podatkową.

Wykładowca

Kłoskowski Krzysztof
Kłoskowski Krzysztof

Prawnik, doradca podatkowy 10900. Specjalizuje się w podatkach pośrednich, w tym zwłaszcza podatku od towarów i usług. Obsługuje postępowania podatkowe oraz sądowo - administracyjne (w tym również reprezentuje klientów przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi oraz... Czytaj dalej

Informacje dodatkowe

Cena szkolenia zawiera udział w zajęciach, specjalnie opracowane materiały szkoleniowe, notes i długopis, certyfikat ukończenia szkolenia dla każdego uczestnika, poczęstunek w trakcie przerwy kawowej oraz obiad.

Lokalizacja na mapie

Chcesz wziąć udział w szkoleniu? Daj nam znać!
Zgłoś udział w szkoleniu
Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook